úterý, 16 červen 2015 12:43

Jak na odvolání?

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Nevyšlo to?!? Ještě nezoufejte! 

 

Ne vždycky to vyjde. Platí to o zkouškách, proč by to neplatilo o přijímačkách? Zhluboka se nadechněte, běžte na pivo a pak začněte dávat dohromady odvolání. Pokud nejste bodově příliš hluboko pod hranicí pro přijetí, je velká šance že to vyjde - ale je pravda, že obor od oboru se to liší.

Proč vůbec funguje odvolání? Na každý obor je dopředu stanovená kapacita, takže v prvním kole se odpočítá podle výsledků horních pár šťastlivců, kteří se dostanou. Jenomže hodně lidí si podává přihlášky na více škol nebo oborů, nedorazí na zápisy a podobně. Ve druhém kole se tak přes odvolání dostávají ti, kteří nejsou líní a odvolání napíšou. A je jich poměrně hodně, speciálně u větších oborů.

 

Jak napsat odvolání?

 

1) Odvolání napište rozhodně co nejdříve, ideálně v okamžiku, kdy dostanete rozhodnutí o nepřijetí. Nejzazší lhůta je 30 kalendářních ode dne, kdy jste rozhodnutí dostali.

2) Používejte prefabrikovaný formulář,  žádost je adresována vždy děkanovi, který rozhodnutí o nepřijetí vydal. Klasický formulář můžete stáhnout tady.

3) Do odůvodnění žádosti není nutné se příliš rozepisovat. Je vhodné uvádět hlavně objektivní důvody, rodinná tradice přiliš nepomáhá. Pokud máte v oboru na který nastupujete jakékoli předchozí úspěchy (praxe, středoškolské olympiády...), je možné je uvést také. 

4) Pokud odvolání proběhne úspěšně, budou se vás týkat náhradní termíny zápisů do studia, které probíhají v první polovině září. 

Číst 3694 krát
„Tragédie žen spočívá v tom, že se každá nakonec podobá své matce.“ Oscar Wilde